כל השמות הגדולים בביג דאטה על במה אחת

כ-1,200 משתתפים השתתפו הבוקר בכנס כלכליסט שיכלול בין היתר את יובל דיסקין, פרופ' יואב שוהם, אבי קורנבלום, ניל מנדלסון, עידן טנדלר, עדי עזריה, אור עופר, ד"ר מיכל צור וקוטימן.

כ-1,200 משתתפים הגיעו הבוקר למלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב לכנס Mind The Data של כלכליסט.

זהו כנס ראשון מסוגו מבחינת היקף ועומק שמתקיים בישראל ומתמקד בביג דאטה. היא תציג את הטרנדים, החברות והדוברים המובילים בתחום, והיא מחברת בין אנשי עסקים מובילים, בכירים בתעשיית ההייטק, יזמים, מנכ"לי סטארט-אפים, אנשי קרנות הון סיכון ונציגי חברות טכנולוגיה ותקשורת.

האב סקיוריטי

הכנס מעלה את הנושאים החמים ביותר באחד התחומים החשובים בעולם הטכנולוגיה. ביג דאטה עומדים מאחורי כל המוצרים והשירותים שיעצבו את חיינו בעשורים הקרובים – מצ'אטבוטים ובינה מלאכותית, ועד לבתים חכמים המותאמים להתנהגות הדיירים ועד למכוניות אוטונומיות.

בל דיסקין, ראש השב"כ בין השנים 2011-2005, ושותפיו צפריר כץ, לשעבר ראש האגף הטכנולוגי בשב"כ, וד"ר תמיר בכור, לשעבר ראש אגף מחשוב ומידע בשב"כ, אשר היו מעורב בייעוץ תאגידי בתחום אבטחת סייבר בחמש השנים האחרונות. International, הקימה לאחרונה את סימוטיב טכנולוגיות יחד עם קבוצת פולקסווגן העולמית. החברה עוסקת בפיתוח מוצרים ופתרונות בתחום אבטחת הסייבר לתחום הרכב. דיסקין משמש כיו"ר החברה, כץ כמנכ"ל וד"ר בכור מוביל את האסטרטגיה והפיתוח העסקי העולמי.

החברה מורכבת מקבוצת מומחי אבטחת סייבר ואנשי פיתוח ישראלים הנחשבים למובילים בתחומם ואשר צברו ידע רב וייחודי בשנים האחרונות בתחום אבטחת הסייבר בתעשיית הרכב. סיימוטיב מפתחת פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לאבטחת מערכות תוכנה וחומרה עבור הדור הבא של מכוניות ושירותים ניידים המחוברים לאינטרנט, ולתחום המתפתח במהירות בתעשיית הרכב העולמית של רכבים אוטונומיים ללא נהג.

לצד ההזדמנויות הרבות שרכבים מאפשרים להתחבר לאינטרנט ולנייד, גם הסיכונים הנשקפים ממגוון רחב של איומי סייבר גדלים באופן משמעותי. לרכבים המחוברים לרשת יש מספר רב של ממשקים החשופים למתקפות סייבר זדוניות. באמצעות המיזם המשותף, פולקסווגן תעמיק את יכולותיה בתחום אבטחת הסייבר.

אחד מהדוברים המרכזיים בכנס יהיה פרופ' יואב שוהם, מדען ראשי בגוגל וחבר בפקולטה למדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד. שחם, בוגר הטכניון וייל, נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בתחומי הביג דאטה, בינה מלאכותית ותורת המשחקים. הוא זוכה פרס ACM – AAAI על שם אלן מקניל, המוענק למדענים שלפעילות המחקר שלהם הייתה השפעה רחבה על מדעי המחשב.

האב סקיוריטי כלכליסט

IBM נחשבת לאחת החברות החשובות בעולם הביג דאטה והבינה המלאכותית. פעילותה בתחום זכתה לפרסום רב הודות למחשב העל ווטסון, שניצח יריבים אנושיים בשעשועון ג'פרי טריוויה, אך החברה עוסקת בתחומים רבים הקשורים לנושא ומובילה את שילוב אפליקציות Big Data במגוון תעשיות. בתוך החברה, דיוויד בר, המנהל את פעילות האנליטיקה של יבמ בישראל ואחראי לפיתוח הכלים המאפשרים לנו להפיק תובנות שימושיות מהררי מידע, ידגים על הבמה את עבודתו של ווטסון ויסביר את השלכותיה על חיי היומיום שלנו.

שחקן משמעותי נוסף בתחום הוא ענקית התוכנה אורקל, שפעילותה מתמקדת בפיתוח טכנולוגיית מסדי נתונים ומערכות מחשוב ענן לארגונים. בעולם הזה, מערכות המספקות יכולות ניהול ומייצרות תובנות מביג דאטה כבר הפכו למרכיב הכרחי בדרישות הסף של לקוחות רבים. ניל מנדלסון, סגן נשיא אורקל לביג דאטה, יגיע לכנס כדי להסביר מדוע מידע יכול להיות בעל ערך רב יותר ממזומן.

משתתף מרכזי נוסף הוא שמוליק סיטון, מנהל ביג דאטה ב-SAP בישראל. SAP נחשבת לאחד השחקנים המרכזיים בשוק הארגוני גם בכל הנוגע לביג דאטה, אך בכנס יחרוג סיטון מתחום הפעילות המיידי שלו וידבר על שילוב ביג דאטה בעולם הספורט, וכיצד לפתח סטטיסטיקה מודלים לשרת שחקנים ומאמנים במגרש בזמן אמת.

וויאג'ר לאבס, בראשות אבי קורנבלום, מפתחת פלטפורמת מחשוב שאמורה להבין התנהגות אנושית, על ידי ניתוח של מיליארדי פיסות מידע שונות שנאספו מרשתות חברתיות ומקורות שונים. התובנות המופקות על ידי המערכת עוזרות ללקוחותיה ללמוד על התנהגותם של משתמשים וקבוצות בודדים, ולהגיב בזמן אמת להתרחשויות גלובליות. קורנבלום יסביר בכנס כיצד מידע שנאסף על קבוצה גדולה של משתמשים יכול להסביר מה המשתמש הבודד עשוי לעשות, ולהיפך.

כדי לנתח את השינויים שעושה ביג דאטה בתחום הקמעונאות, הזמנו לכנס את מייסדת Sisense עדי אזריה. החברה שהקים יצרה מערכת בינה עסקית מבוססת ביג דאטה שנמצאת בשימוש נרחב בשוק הקמעונאי.

יותם כהן, ממייסדי Wibbitz, יצר פלטפורמה עתירת דמיון המאפשרת לגופי תוכן לקחת תוכן טקסטואלי ובכמה לחיצות כפתור להפוך אותו לסרטון עשיר המשלב מוזיקה וכיתובים. בין לקוחות החברה נמנות ענקיות תוכן כמו CBS, Time, USA Today, La Figaro ו-TMZ.

כהן ישתתף בפאנל בנושא שימוש בביג דאטה בעולם התוכן, שיכלול גם את ד"ר מיכל צור, מייסדת ונשיאת קלטורה, אחת מפלטפורמות הווידאו החשובות בעולם שזוכה לתשומת לב רבה בזכות השירותים המשולבים ב-Big Data שלה. זאפ גרופ, תרי תחנך; קטיה גולדשטיין, מנכ"לית Evolita – שכונת הסטארט-אפ הישראלית של המתחרה של ווטסון; ואור עופר, מנכ"ל SimilarWeb, המנתחת תעבורת אינטרנט ומשתמשים ברשת ובמובייל.

כדי להסביר כיצד ל-Big Data יש תחומים מגוונים ובלתי צפויים בקרב חברות עסקיות ומשתמשי קצה, הזמנו שורה של מנהלים מחברות העוסקות בתחום לתת סדרת הרצאות קצרות בסגנון TED על השפעת הביג דאטה בתחומן. מורן בן גיגי, מנהלת וראש תחום דאטה ואנליטיקה ב-KPMG, תדבר על האופן שבו ארגונים ברחבי העולם מייצרים ערך עסקי מנתונים שיושבים ברשת. בן גיגי גם יציג פתרונות טכנולוגיים מבוססי מכונות המאפשרים לנתח מגמות ולהפיק תחזיות.

ביניהם אייל גורה, מייסד ויו"ר זברה מדיקל, שיספר על השפעת הביג דאטה על תחום הרפואה. זברה מפתחת מערכת שיכולה לספק אבחון רפואי מיידי ומדויק באמצעות מנוע זיהוי תמונות מתקדם שיכול לנתח צילומי רנטגן, MRI ועוד. אחד ממאגרי המידע הרפואיים האנונימיים הגדולים בעולם, הכולל תמונות רפואיות ומידע קליני, ואשר משמש לצורך בניית המערכת.

סכנות והבטחות בסייבר

נושא הסייבר בעידן הביג דאטה יידון בפאנל בהשתתפות נציגי כמה מהחברות המובילות בתחום: עידן טנדלר, מייסד ומנכ"ל Fortscale, העוקבת אחר פעילות המשתמשים לאיתור התנהגות חשודה; ניר גיל, מייסד וסמנכ"ל טכנולוגיה בחדירת CyberX; וגל בן דוד, מייסד שותף ו-CTO של Insights, המספקת לארגונים התראות על הסכנה שבפריצה למערכות המחשב שלהם.

נתונים גדולים יכולים להוביל לצרות גדולות גם בכל הנוגע לאבטחת מידע, ומצד שני לסייע ביצירת מערכות הגנת סייבר טובות יותר. על ההתמודדות עם שני המרכיבים הסותרים הללו הוא ירצה לדבר על השימוש בביג דאטה במודיעין על ידי סמנכ"ל הטכנולוגיה של ורינט, זיו קציר.

כמנכ"ל זאפ גרופ, אילן צחי עומד בראש אחד הגורמים המשפיעים ביותר בעולם המסחר המקוון בישראל, וכזה שעושה שימוש בביג דאטה (בעיקר במנוע השוואת המחירים של הקבוצה) שנים לפני שהמונח הפך לביטוי חם. אבל גם לצרכנים.

עוד חום מסורתי שיכול ליהנות מהטבות ביג דאטה הוא החקלאות. מנכ"ל פרוספרה, דניאל קופל, יסביר כיצד החברה שלו משתמשת בביג דאטה כדי לעזור לחקלאים להתמודד עם מזיקים ומחלות ולהפיק יבולים טובים יותר.

ניצול מיטבי של מידע פיננסי

תחום הפינטק נחשב לאחד התחומים שיכולים לפרט את היתרונות המקסימליים משימוש בביג דאטה, לאור המידע הפיננסי הרב שכבר קיים ומופק מדי יום. ניתוח מידע זה ושימוש נכון בו יכולים להשפיע על הבנקים, שוקי ההון ועוד אינספור תחומי פעילות. תמר יסעור, ראש חטיבת הבנקאות הדיגיטלית וסמנכ"לית בנק לאומי, תדבר על ההזדמנויות והאתגרים בתחום עם עורכת כלכליסט גלית חמי.

כמו כן יוקדש פאנל מיוחד לנושא, בהשתתפות עובד הרר, סמנכ"ל בכיר למו"פ בחברת הסייבר בתחום הביג דאטה, Thetaray; מיקה מצגר-ברמן, סמנכ"לית מוצר בחברת המימון בשמה; ואילנית אדסמן, שותפה ומנהלת ייעוץ סיכונים פיננסיים ופינטק ב-KPMG ורז אברמוב, מנכ"ל Evercompliant.

היוצר אופיר יקותיאל, המוכר יותר בשם הבמה שלו קותימן – אחד הכוכבים הראשונים והגדולים ביוטיוב – יתארח בכנס. קותימן זכה לחשיפה ציבורית רחבה באמצעות יצירת סרטונים בהם הוא משלב סרטונים נפרדים של מוזיקאים שונים לכדי סרטונים מרשימים ולרוב גם מרגשים. עבודתו של קותימן מוכיחה שביג דאטה הוא לא רק משהו שרלוונטי לחברות טכנולוגיה, אלא תחום פעילות בעל השלכות רחבות ובלתי צפויות על חיי היום יום ותרבות הפנאי.